Vico Auto Spray Painting Booth Car Baking Oven Auto Body Shop Baking Room
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 5 Years |
| Warranty: | 2 Years |
Diamond Member Since 2021
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
High Repeat Buyers Choice
OEM Services
Quality Assurance
Product Certification
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier provides OEM services for popular brands
The supplier provides quality assurance
The supplier's products already have relevant certification qualifications, including:
CE
CE
Sign In to see all verified strength labels (20)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- VPB-SD78
- Type
- Spray Booth
- Certification
- CE
- Substrate
- Steel
- Brand
- Vico
- Coating
- Powder Coating
- Airflow Direction
- Downdraft
- Heating Mode
- Diesel
- Paint Mist Treatment
- Dry-type
- Condition
- New
- Product Name
- Diesel Burner Spray Booth
- Side Light
- 8 Groups*2 Pieces 16W LED Light
- Roof Light
- 8 Group*4 Pieces 16W LED Light
- Total Power
- 10kw
- Function
- Auto Repair Paint Spray Booth
- Market
- Garage,Auto Body Shop,Collision Center
- Inner Size
- 6900*3900*2650 mm
- Outside Size
- 7000*5350*3400 mm
- Diesel Burner
- Riello G20
- Waterborne System
- Optional
- Motors
- Standard Centrifugal Fans,Optional Turbo Fans
- Basement
- in Ground or on Floor,Ramps Optional
- Filter
- Pre-Filter,Glass Filter,Roof Filter
- Damper
- Pneumatic,Manual or Electrical
- Color
- White Grey,Blue,Red,or as Customer Require
- Transport Package
- 20 FT Container
- Specification
- 20CBM
- Trademark
- Vico
- Origin
- China
- HS Code
- 8417809090
- Production Capacity
- 100 Sets/Year
Product Description
Export Diesel Type Painting Booth VPB-SD78
| Painting booth description | One of the hottest sale booths for export, very nice performance and good price |
| Outer dimension:(mm) | 7000*5350*3400mm |
| Inner dimension:(mm) | 6900*3900*2650mm |
| Main door size: | 3000mm(W)*2600mm(H), side small door 700mm*2000mm |
| Appearance color | Red/ Blue / White grey/ Orange |
| Frame system | Frame retardant polystyrene insulation board:50mm thickness, 0.426mm thick steel,galvanized steel assembled roof. Aluminum alloy front door frame and galvanized steel fixed room frame. The floor is assembly formed by corrosion-resistant rectangular tube with 2 rows of grids and 3 rows of checkered plates. Bottom with glass filters. 3 units drive on ramps,each size 750*2000mm(W*L) |
| Air circulation system | 2*4kw double channels centrifugal outer-motor ventilating machines, air flow:25000m3/h, exhaust duct is formed from superior galvanized steel sheet and flange; On load air speed:0.38m/s; Air exchange rate:320 times/h |
| Exhaust | 1*5.5 KW centrifugal fan, model YDW 5.5KW, blower capacity 15000 m3/h. |
| Filter system | High-efficiency imported glue-spreading cotton (VF-600) ceiling filter Basement bottom grills bottom with glass filters system. |
| Heating system | RIELLO G20 burner, Max. Calorific value:180,000kcal/h. Exchanger Argon arc welded SUS304 stainless steel Max. Temperature :80ºC; Diesel consumption 5-8L/h; Temperature rise rate:5-8min(20-60ºC); |
| Lighting system | Ceiling with two lines of lighting box, each line 4 units. total with 24pcs of 36w LED lamps. Illuminance:800Lux Side lights:8 groups*2 pc=16 pcs 36W LED lights. |
| E-controlling system | Adopt superior electronic components, main circuit has multi-protection. Function:Spraying, heat spraying, baking, time setting, lighting switch, failure indicator, thermostat, power supply switch, emergency stop, pressure gauge, all motors reduced-voltage starting. |
| Total power | 16KW |
| Electric power supply | 3PH, 220V/380V/415V, 50Hz/60Hz |





Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Painting Booth
- Vico Auto Spray Painting Booth Car Baking Oven Auto Body Shop Baking Room
Related Categories
Hot Searches
More