Vico Car Chassis Straightener Europe Standard Auto Body Frame Machine Factory Direct-out
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Five Years |
| Warranty: | 2 Years |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2021
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
High Repeat Buyers Choice
OEM Services
Quality Assurance
Product Certification
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier provides OEM services for popular brands
The supplier provides quality assurance
The supplier's products already have relevant certification qualifications, including:
CE
CE
Sign In to see all verified strength labels (20)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- VF7100
- Type
- Frame-type
- Max. Lifting Capacity
- 4T
- Certification
- CE
- Standard
- Standard
- Condition
- New
- Bluetooth
- Support Bluetooth
- Specification
- 1900kg
- Trademark
- Vico
- Origin
- China
- HS Code
- 8479819000
- Production Capacity
- 30/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 420.00cm * 98.00cm * 25.00cm
- Package Gross Weight
- 1900.000kg
Product Description
Vico Car Repair Working Bench Car lifts & Straightening puller #VF7100 with 2 towers
Features
High Precision Correction: Utilizes advanced measurement and positioning technology to ensure accuracy and consistency in frame
repairs.
High Precision Correction: Utilizes advanced measurement and positioning technology to ensure accuracy and consistency in frame
repairs.
Multifunctional Design: Suitable for frame straightening of various vehicle models, including multiple adjustment functions to
handle different types of body damage.
Durable and Robust: Made of high-strength materials, offering long service life and high durability, capable of handling
heavy-duty vehicle correction needs.
Easy Operation: User-friendly design with a simple interface, easy to learn and use, reducing training time and difficulty.
handle different types of body damage.
Durable and Robust: Made of high-strength materials, offering long service life and high durability, capable of handling
heavy-duty vehicle correction needs.
Easy Operation: User-friendly design with a simple interface, easy to learn and use, reducing training time and difficulty.
| Platform Length | 4200mm |
| Platform width | 980mm |
| Platform height | 252mm~1620mm |
| Post Max. tension | 95KN |
| Pneumatic pressure range | 0.8Mpa |
| Post working range | 360° full around |
| Cylinder capacity | 10T |
| Maximum lift capacity | 4000kgs |
| Voltage | 3Ph/380v/415v/220v |
| Weight | 1900kgs |
| Packing size | 4250x1000x300mm+495x565x1020mm 2155x670x1100mm+2040x650x550mm/4cbm |
STANDARD EXPORT PACKAGE
Vico Machinery offers Auto body frame machine, Car lift, Painting booth, Prep Station manufacture, Car Maintenance / Service equipment wholesale, new body shop design solution and OEM for distributors. We cater to worldwide wholesalers, distributor, car dealer service center and car collision repair shops, also garage and production lines.
Vico machinery is located in Yantai city, China. One of the main bases for car repair equipment manufacturing. We start car frame machine manufacture and international sales since 2010. After 10 years accumulate, we have many loyal buyers and partners in the world. From single car repair straightening bench offering, now increased more other professional equipment and tools for car repair shops, including all kinds of lifts, custom designed painting booths, scissor lifts combined with wheel alignment machine, advanced measuring system, car washing machines, jacks, dent pullers, spot welding machines......We can offer you the qualified and right chosen equipment to your hand, make your body shop be professional.

Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Auto Body Frame Machine
- Vico Car Chassis Straightener Europe Standard Auto Body Frame Machine Factory Direct-out
Related Categories
Hot Searches
More