Vico Body Shop Repair Machine Vehicle Collision Center Bench
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 5 Years |
| Warranty: | 3 Years |
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2021
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
High Repeat Buyers Choice
OEM Services
Quality Assurance
Product Certification
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier provides OEM services for popular brands
The supplier provides quality assurance
The supplier's products already have relevant certification qualifications, including:
CE
CE
Sign In to see all verified strength labels (20)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- VF7100
- Type
- Frame-type
- Max. Lifting Capacity
- 4T
- Certification
- CE
- Standard
- Standard
- Condition
- New
- Bluetooth
- Not Support Bluetooth
- Product Name
- Car Body Frame Dent Puller
- Platform Length
- 4200mm
- Platform Width
- 980mm
- Platform Height
- 252mm~1620mm
- Post Max. Tension
- 95kn
- Pneumatic Pressure Range
- 0.8MPa
- Post Working Range
- 360 Full Around
- Cylinder Capacity
- 10t
- Maximum Lift Capacity
- 4000kgs
- Function
- Vehicle Body Repair and Straightening
- Market
- Garage,Auto Body Shops,Collision Center
- Usage
- Vehicle Repair Equipment
- Goods
- Auto Repair Straightening System
- Transport Package
- Seaworthy Wooden Boxes
- Specification
- 4CBM
- Trademark
- Vico
- Origin
- China
- HS Code
- 8479819000
- Production Capacity
- 100 Sets/Year
Product Description
Features
(1) European working frame machine, welded with cold high alloy rectangular tubes, full plate and high intensity. Controlled by electronic hydraulic pump, the lifting frame is operated conveniently and quickly.
(2) The vertical lifting frame can be used as a scissor lift, orientated safely at height from 252mm to 1620mm.
(3) Frame basement can be put up; four wheels can be movable. After fixing vehicle to frame, move them together to specified position, which can make up insufficient space and unfixing.
(4) Slops with patient for driving vehicle on quickly and conveniently are widely used for holding wheels, which helps clamp vehicle needed to repair.
(5) The flexible moving pulling tower can be fixed firmly and stretched at varied direction. Imported hydraulic system has strong power and long life.
(6) Forged, modulated and heated by frequency, the metal sheets have high intensity and long life, any deformation correction is considered.
(7) Main clamps are forged and heat-treated, high strength and long life, fix the auto quickly and accurately, also the extension height and angle can be adjustable. Scientific design, firm fixing and quick operation improve working efficiency greatly.
(1) European working frame machine, welded with cold high alloy rectangular tubes, full plate and high intensity. Controlled by electronic hydraulic pump, the lifting frame is operated conveniently and quickly.
(2) The vertical lifting frame can be used as a scissor lift, orientated safely at height from 252mm to 1620mm.
(3) Frame basement can be put up; four wheels can be movable. After fixing vehicle to frame, move them together to specified position, which can make up insufficient space and unfixing.
(4) Slops with patient for driving vehicle on quickly and conveniently are widely used for holding wheels, which helps clamp vehicle needed to repair.
(5) The flexible moving pulling tower can be fixed firmly and stretched at varied direction. Imported hydraulic system has strong power and long life.
(6) Forged, modulated and heated by frequency, the metal sheets have high intensity and long life, any deformation correction is considered.
(7) Main clamps are forged and heat-treated, high strength and long life, fix the auto quickly and accurately, also the extension height and angle can be adjustable. Scientific design, firm fixing and quick operation improve working efficiency greatly.
| Platform Length | 4200mm |
| Platform width | 980mm |
| Platform height | 252mm~1620mm |
| Post Max. tension | 95KN |
| Pneumatic pressure range | 0.8Mpa |
| Post working range | 360° full around |
| Cylinder capacity | 10T |
| Maximum lift capacity | 4000kgs |
| Voltage | 3Ph/380v/415v/220v |
| Weight | 1900kgs |
| Packing size | 4250x1000x300mm+495x565x1020mm 2155x670x1100mm+2040x650x550mm/4cbm |

Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Auto Body Frame Machine
- Vico Body Shop Repair Machine Vehicle Collision Center Bench
Related Categories
Hot Searches
More