| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | Five Years |
| Warranty: | 12 Months |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Vico Hot selling customized car polish preparation room/ paint prep room station for cars VPS-10
| Item | Detailed Specification |
| Inside dimension | 6300×3450×2650 mm (L×W×H) |
| Outside dimension | 7550×3550×3100mm (L×W×H) |
| Plenum dimension | 6300×3450×450 mm (L×W×H) |
| Room body | Back side EPS wall panel, the other sides PVC curtain. |
| Light | Ceiling Lights: 8Units×4Pcs=32Pcs×36W, with electronic ballasts, lighting boxes are powered coated. |
| Generator cabinet | Exhaust from back side, galvanized steel frame; white machine-made panel covered, filled with heat preservation material inside. |
| Intake and Exhaust system | 1×5.5KW centrifugal motor, air capacity: 18000m3/h, with electric damper. |
| Purification system | Pre-filter, ceiling filter, fiberglass filter. |
| Roof | Galvanized steel |
| Control system | Fan switch, lighting switch, emergency stop. |
| Installs way | Hooked from roof by steel cable or supported by steel column. |
| Total power | 6.7KW (Power supply 1×220V, 3×380V, 50HZ) |
| Unit price |



