Vico 3D Car Wheel Aligner Matching Garage Wheel Aligner Machine #Vwa-Yt-L9
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 5 Years After Sales |
| Warranty: | 1 Year |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
CE
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- VWA-YT-L9
- Type
- LCD
- Certification
- CE
- Communication Mode
- Wire Communication
- Structure
- Electronic
- Standard
- Standard
- Condition
- New
- Post Maximum Height
- 2760mm
- Beam Maximum Length
- 2760mm
- Box Unit Sizebox Unit Size
- 540*550*100mm
- Gross Weight
- 260kgs
- Packing and Volume
- 3pkgs/1.8cbm
- Display Accuracy
- 0.01mm//0.01°
- Mainly Market
- Auto Wheel Alignment,4s Stores,Body Shop,Service C
- Monitor
- 1 Monitor and 1 TV
- Target Units
- 4 Units
- Transport Package
- Standard Export Package
- Specification
- 1.2CBM
- Trademark
- VICO
- Origin
- China
- HS Code
- 9031499090
- Production Capacity
- 300sets/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 285.00cm * 130.00cm * 80.00cm
- Package Gross Weight
- 260.000kg
Product Description
1. Hardware configuration:
Dedicated high-definition industrial camera, patented epoxy glass fiber target disk, Dell brand computer with, 24" LCD TV + 19" LCD monitor, hanger, hanger bracket, steering wheel holder, brake fixation regulator, wedge block, corner disc, corner disc transition block, voltage stabilizer.
2. Measuring software features:
(1) Basic functions: toe angle, camber angle, kingpin caster angle, kingpin inclination angle, wheelbase, wheelbase, axle offset measurement, wheel offset measurement, retreat angle, thrust angle.
(2) Extensions: Single wheel measurement, steering wheel adjustment function, vehicle lift measurement.
| Post Maximum Height | 2760mm |
| Beam Maximum Length | 2760mm |
| Box unit size | 540*550*100mm |
| Weight | 260kgs |
| Packing | 3pkgs/1.8cbm |
| Item | Accuracy | Range |
| Display Accuracy | 0.01mm//0.01° | / |
| SAI | ±0.02° | ±20° |
| Caster | ±0.05° | ±20° |
| Camber | ±0.02° | ±10° |
| Toe | ±0.02° | ±20° |
| Thrust Angle | ±0.02° | ±5° |
| Setback | ±0.02° | ±5° |
| Total Toe | ±0.02° | ±40° |
| Max Turn Angle | ±0.08° | ±50° |
| Axle Distance | ±2mm | 4200mm |
Standard Export Package
We are manufacturer and wholesaler of Automotive Equipment, experience over 10+ years. Including Autobody frame machine, Painting booth, Car lifts, wheel alignment, tyre changer, balancer. Jacks, AC machine, Baking lamp, Welding spotter… We sell standard products to final users, and we offer shop design solutions for auto body shop starter/owner and OEM for world whole seller and distributors.
Our sales team can offer 24H x 7D online consultation service We make sure order products qualified, test before delivery, well packaged with professional shipping. Most of our products with 3 years warranty and whole life after sale service.We offer competitive price with quantity order. We take care every inquiry and treat it with patience, we aim to be best buy of automotive equipment supplier!


Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Wheel Alignment Machine
- Vico 3D Car Wheel Aligner Matching Garage Wheel Aligner Machine #Vwa-Yt-L9