Vico Tire Auto Maintenance Service Equipment Tire Balance
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 2 Years |
| Warranty: | 1 Years |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
CE
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- VTC-YK850A
- Structure
- Vertical
- Power Source
- Electric
- Type
- Simple Disassembly
- Automatic
- Semi-Automatic
- Standard
- Standard
- Certification
- CE, ISO
- Condition
- New
- Max Wheel Diameter
- 1040 mm
- Beed Breaking Force
- 2500 Kgs
- Noise
- <70dB
- Working Pressure
- 8~10 Bar
- Motor Electric
- 220V/380V, 50Hz/60Hz
- Transport Package
- Standard Export Package
- Specification
- 1 cbm
- Trademark
- Vico
- Origin
- China
- HS Code
- 8479899990
- Production Capacity
- 100/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 120.00cm * 980.00cm * 105.00cm
- Package Gross Weight
- 320.000kg
Product Description

| Model No. | VTC-YK850A |
| Outside Clamping Range | 10"-22" |
| Inside Clamping Range | 12"-24" |
| Max Wheel Diameter | 1040mm |
| Rim width | <3" ~15" |
| Beed Breaking Force | 2500kgs |
| Noise | <70db |
| Working Pressure | 8~10 Bar |
| Motor electric | 220V/380V, 50Hz/60Hz |
| Weight | 240kgs |

(1). The dual pneumatic switch design of the auxiliary arm adopts the function of separating and locking position, which greatly improves the work efficiency.
(2). The hexagonal bar adopts pneumatic locking function, one-key locking, fast and labor-saving, fast and efficient when removing tires and loading tires.
(3). Optimize the integrated connection design of the column and the box body to improve and guarantee the high-intensity work quality, without tilting or deformation, and more durable.
(4). Reinforced large and small cylinders can increase the power of supporting and clamping the hub to avoid damage to the hub due to slipping of the claws.
(5). The universal shovel can switch the angle of the tire shovel at will, and the integrated lengthened shovel arm of laser cutting is adopted, which makes the tire shovel more powerful without deformation or breakage.
(6). The classic five-pedal pedal is easy to operate. The switch control system is adopted inside the tyre raking machine, and the protection switch is durable and not easy to damage.
(7). The lengthened and adjustable hexagonal sleeve effectively increases the stability of the machine and does not deform when encountering hard tires.
1 Q : Are you Manufacture or trading company?
A : We are professional and have factory with our own export department. All clients are welcomed to visit us.
2 Q : How about the quality of your products ?and why choose Vico?
A : With advanced manufacturing machines ,Choose top raw materials from the finest plants; Low prier with high quality revenue producing products; The best customer service. Quick reply within 12 hours;18 months or 3 Year's Warranty!
3 Q : What's the Minimum Quantity Order?
A : We accept one piece/set each time
4 Q : Can we customize our products?
A : Yes ,you can .Customized material ,size ,lift capacity ,color are acceptable. We can provide different standards to your market and favor.
5 Q : How do i make the order and pay?
A : You can choose ****** trade assurance online deal or by TT bank transfer according to the Proforma invoice (PI)/Contract. Deposit 30% or 50% for production, balance paid before delivery.
6 Q : After payment how long will you arrange the delivery ? If o don't have ship agent, can you arrange the shipment?
A : Delivery usually will be arranged in 10~20 days after your payment ,sales will confirm with you before setting the deal. We can offer FOB to China sea port, CNF to customer's country sea port, also can arrange the DDU or DDP to door address shipment service.
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Tyre Changer & Balancer
- Vico Tire Auto Maintenance Service Equipment Tire Balance