Vico Garage Car Repair Tool Frame Machine Chassis Liner Body Straightening System
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 5 Years |
| Warranty: | 2 Years |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2021
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
High Repeat Buyers Choice
OEM Services
Quality Assurance
Product Certification
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier provides OEM services for popular brands
The supplier provides quality assurance
The supplier's products already have relevant certification qualifications, including:
CE
CE
Sign In to see all verified strength labels (20)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- VF-5000
- Type
- Frame-type
- Max. Lifting Capacity
- 3.5T
- Certification
- CE, ISO
- Standard
- Standard
- Condition
- New
- Product Name
- Car Frame Machine
- Worktable Length
- 5600 mm
- Worktable Width
- 2180 mm
- Bench Height
- 520 mm
- Puling Tower Quantity
- 2 Sets
- Lifting Type
- Tilt Lift
- Post Working Range
- 360° Full Around
- Car Type
- Saloon Car, Pickup,4X4,SUV
- Hydraulic Power
- Air Pump
- Accessories
- Include Carts and Sheet Metal Clamps
- OEM
- Available
- Package
- 2 Pkgs
- Weight
- 2500 Kgs
- Max. Lifting
- 3500 Kgs
- Color
- Grey/Red/Blue or Combine
- Transport Package
- Standard Export Package
- Specification
- 5600 mm*2100 mm* 680 mm, 2500 kgs
- Trademark
- Vico or customization
- Origin
- China
- HS Code
- 8479819000
- Production Capacity
- 100/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 560.00cm * 218.00cm * 75.00cm
- Package Gross Weight
- 2500.000kg
Product Description
Product Name auto Body Frame Machine #VF5000
- Hydraulic tilt lifting platform.assist the flexible leg makes the accident car loading and unloading easily. Platform of ups and downs doesn't contact with the ground, reduce the damage of ground in the process of ups and downs.
- Five rows flat square hole working platform,the platform is board with its panel formed by the large-scale CNC cutting machine from a single cut. The notch is smooth with no heat deformation,more easy to fix the fixture,no blind spots,make the bottom corrected without difficulties,eliminate the distortion and protect the scatheless parts.
- Towers can be rotated 360° along with the platform.Unique roller rotation mechanism design, making the tower move more flexible and stable.Unique tower fixed,Convenient and reliable, no blind spots.
- Patent main clamp has tiger jaw design,Jaw mechanics streamline design are forged and heat-treated,high strength and long life,fix the auto quickly and accurately,also the extension height can be adjustable.
- All fixture random allocation can meet all kinds of fixture, the deformation of any correction repair.
- Hydraulic system with good design has powerful driving force, long life and low failure rate.
- The global synchronization of database,ensure to provide the newest and fatest data.
| Platform length | 5600mm |
| Platform width | 2180mm |
| Platform height | 520mm |
| Post Max.tension | 95KN |
| Pneumatic pressure range | 0.8Mpa |
| Post working range | 360° |
| Max.lifting weight | 3500Kg |



Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Auto Body Frame Machine
- Vico Garage Car Repair Tool Frame Machine Chassis Liner Body Straightening System
Related Categories
Hot Searches
More