Vico Auto Body Frame Machine Car Chassis Straightening Pulling Machine
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 5 Years |
| Warranty: | 3 Years |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2021
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
High Repeat Buyers Choice
OEM Services
Quality Assurance
Product Certification
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
The supplier provides OEM services for popular brands
The supplier provides quality assurance
The supplier's products already have relevant certification qualifications, including:
CE
CE
Sign In to see all verified strength labels (20)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- VF6000
- Type
- Frame-type
- Max. Lifting Capacity
- 3T
- Certification
- CE
- Standard
- Standard
- Condition
- New
- Bluetooth
- electric Control
- Transport Package
- Export Polywood Box Packing
- Specification
- 1400kgs
- Trademark
- VICO/OEM
- Origin
- China
- HS Code
- 8425429000
- Production Capacity
- 100
Packaging & Delivery
- Package Size
- 350.00cm * 80.00cm * 20.00cm
- Package Gross Weight
- 1300.000kg
Product Description
Car lifts & Straightening puller #VF6000
(1) Frame-style bench with European technology adopts cold-drawing high alloy rectangular tube, making it with high flatness and strong strength.
(2) The working height of scissor lifting bench can be adjusted between 120mm and 1700mm as needed. Bench can be down to 120mm from the floor, which makes car can be driven on it directly without ramps.
(3) The hydraulic pulling tower can move 360 degrees around the bench rail, making work on all sides of the vehicle fast and efficient. Heavy-duty pulling tower with high strength are always ready multi direction straightening for demanding structures.
(4) The universal clamps are suitable for the positioning and clamping of various imported and domestic cars.
(5) Equipped with electrical pump for bench up/down, the lifting cylinders are operated electrically by hand-held remote control, which speeds up and down.
(6) The imported hydraulic system has reliable performance and long use-life. patent general Lord clamp jaw tiger unique design. Mechanics streamline design of the jaw, through osmosis, heat treatment process, to ensure the fast clamping of various models, improve the working efficiency and service life.
| Platform Length | 3400mm |
| Platform width | 890mm |
| Platform height | 120mm~1700mm |
| Post Max. tension | 95KN |
| Pneumatic pressure range | 0.8Mpa |
| Post working range | 360° full around |
| Cylinder capacity | 10T |
| Maximum lift capacity | 3000kgs |
| Voltage | 3Ph/380v/415v/220v |
| Weight | 1350kgs |
| Packing size | 3445x980x240mm+580x400x1010mm 2100x680x530mm /1.8cbm |



Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Auto Body Frame Machine
- Vico Auto Body Frame Machine Car Chassis Straightening Pulling Machine
Related Categories
Hot Searches
More